29 січня - День пам'яті Героїв Крут

29 січня 2024 року в Україні відзначається День пам'яті героїв Крут. Саме цього дня вшановуються 300 українських юнаків-героїв, які 1918 року віддали свої життя за незалежність України, ставши символом героїзму та самопожертви в ім’я Батьківщини.

Бій під Крутами відбувся під час наступу більшовицьких військ на Київ у січні 1918 р. Українське військо, до якого увійшли учні Київської юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького, студенти університету св.Володимира та Помічний студентський курінь січових стрільців, зайняв оборону біля станції Крути, що недалеко від Ніжина (озброєння складалося з рушниць, 16 кулеметів і однієї гармати, установлених на саморобному панцернику). Уранці 29 січня 1918 року розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону.

Основним завданням українців було перепинити більшовикам наступ на Київ, адже утримання його в руках національного уряду (Центральної Ради) мало велике політичне значення: саме тоді велися мирні переговори в Бресті, в яких Україна брала участь як незалежна держава. Бій тривав недовго. Набоїв ставало щораз менше, у багатьох стрільців рушниці від перегріття перестали стріляти – хлопці віддавали свої набої товаришам, а самі вдягали на рушниці багнети і йшли в рукопашну. Але ніхто не кинув бою, відважно ставши на герць з неймовірно численнішим жорстоким ворогом.

Подвиг героїв Крут став символом боротьби українського народу за незалежність. Він надихнув українців на подальшу боротьбу проти більшовиків.

Нагадування про подвиг героїв Крут є важливим і сьогодні, коли Україна знову веде боротьбу за свою незалежність, об’єднуючи українців, надихаючи на нові патріотичні звершення та підтримуючи віру в нашу Велику Перемогу.