День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили лише у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Сьогоднішні події надають новий вимір цьому дню. Після анексії Криму Росією в 2014 році кримські татари знову стикаються з репресіями, порушеннями прав людини та культурним знищенням. Багато кримських татар змушені були вдруге покинути свої домівки, шукаючи прихистку на материковій частині України та за кордоном.

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу є не лише даниною пам'яті загиблим, але й нагадуванням про важливість єдності і солідарності в боротьбі за права всіх народів, що зазнали репресій та переслідувань.